Sold
Whampoa Estate Lok Fu Building (block U)FLOOR 6FLAT 1
Registration Number:26021000620026
|Transaction Date:16/01/2026
PRN:A6521668
Land Registry
PRIVATE RESIDENTIAL

IvanChan陳劭翀
SENIOR ACCOUNT DIRECTOR(S-389448)
Sold

1/1
PRICE
$5.75 M
Saleable Area
494sq.ft.
Buy $11,638 /sq.ft.
Gross Area
650sq.ft.
Buy $8,846 /sq.ft.
Building Age
47 Years
Transaction Date: 16/01/2026
Estate Overview
Date of Occupation Permit
1976-08-1978-11
No. of Phases
-
No. of Blocks
25 Block(s)
Total Units
2,730
Walking toWhampoaStation
2 Min(s)
Address/ Area
39 Man Tai Street