Sold
Dragon View Block CFLOOR 5FLAT C
Registration Number:07193336
|Transaction Date:10/07/1997
PRN:A1505665
Land Registry
PRIVATE RESIDENTIAL

TerenceChung鍾放之
SENIOR ACCOUNT DIRECTOR(E-005930)
Sold

1/2
PRICE
$21.5 M
Saleable Area
2,351sq.ft.
Buy $9,146 /sq.ft.
Gross Area
2,500sq.ft.
Buy $8,600 /sq.ft.
Building Age
61 Years
Transaction Date: 10/07/1997
Estate Overview
Date of Occupation Permit
1964-09
No. of Phases
-
No. of Blocks
4 Block(s)
Total Units
64
Walking toCentralStation
14 Min(s)
Address/ Area
39 Macdonnell Road